Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Тунинг




Автор Съобщение
 Заглавие: Към разбиращите от кар аудио
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 08:32 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юни 2005, 23:46
Мнения: 3097
Местоположение: Пловдив/София
Кара: Lancia
Та така едно въпросче към разбиращите от тези неща.Значи намира ми се едно усилвателче от една друга тема.Касичката се продаде.Много място заемаше,а аз често си нося провизии с касетки и чувалчета от село.Та въпроса ми е,ако си взема 2 басови говорителчета мога ли да ги лепна направо в багажника.В смисъл за задните седалки примерно.По-точно може ли самия багажник да играе ролята на каса за тях?Или трябва задължително да имат кутии?

_________________
Vectra 1.4`90 - Х
Lancia Dedra 2.0ie `91 - Х
Lancia Dedra 1.8ie `93 - Х
Lancia Kappa 2.0 VIS `97 - Х
Lancia Kappa 2.4 TDS`97 -X
Lancia Lybra 2.0 VIS`01


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 09:22 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист

Регистриран на: 01 Окт 2004, 13:38
Мнения: 3637
Местоположение: Варна
Ами то в общия случай той си играе ролята на кутия!:) Като ги сложиш отзад на кората нали това се получава... мембраната на говорителя разделя обема на купето и обема на багажника!:)
Само че трябва да имаш връзка с купето по някакъв начин... въздух да минава... нали той носи звука... ако ги сложиш на облегалките как ще стане....
Ако предната и задната страна на мембраната е в един обем, му се вика акустично късо... Колкото въздух избутва напред , толкова засмуква отзад и взаимно се унищожават двете вълни. Затова говорителя трябва да е на границата на 2 обема...
Друга е идеята с басрефлекса - той свързва двата обема с изчислена тръба, която успява да дефазира (да измести във времето) задната вълна така че да излезе в другия обем във фаза с предната и по този начин имаме сума от 2-те вълни и ... по як бас!:)

_________________
LANCIA - начин на мислене
Изображение


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 10:02 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юни 2005, 23:46
Мнения: 3097
Местоположение: Пловдив/София
Кара: Lancia
Добре да кажем че между предната част на мембраната и облегалките на седалките сложа някаква малка кутия около 10 см.Ще се получи ли?Или този обем ще е малък?Искам да спестя място.Съответно магнитите сочат към багажника?То и при нормална бас каса няма връзка между багажника и купето.Ще стане ли?И не трябва ли по някаква формула да се измери дали багажника не е прекалено голям.И как това ще повлияе на звука?

_________________
Vectra 1.4`90 - Х
Lancia Dedra 2.0ie `91 - Х
Lancia Dedra 1.8ie `93 - Х
Lancia Kappa 2.0 VIS `97 - Х
Lancia Kappa 2.4 TDS`97 -X
Lancia Lybra 2.0 VIS`01


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 10:12 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист

Регистриран на: 01 Окт 2004, 13:38
Мнения: 3637
Местоположение: Варна
Ааа от бас каси не отбирам.... ако в седан като Дедрата сложиш каса в багацника ефекта не е ли значително занижен поради липсата на връзка със салона?!!
Аз не ти схванах напълно идеята!:(

_________________
LANCIA - начин на мислене
Изображение


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 10:20 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юни 2005, 23:46
Мнения: 3097
Местоположение: Пловдив/София
Кара: Lancia
Ами то това е идеята.Не искам бас каса много място ми заема.Идеята е да захвана 2 басови говорителя за задните седалки.Магнита сочи към багажника.Между гърба на седалките и предната част на колоните да има оставено около 10 см място(затворено) за да не са в един и съ обем 2те страни на говорителя.Ще стане ли изобщо нещо?Другата възможност е да направя нещо като каса на която задната стена да е всъщтност облегалките на седалките,а връзката с купето да е посредством капачето зад подлакътника на задните седалки.Тези 2 опции ми се въртят из главата.

_________________
Vectra 1.4`90 - Х
Lancia Dedra 2.0ie `91 - Х
Lancia Dedra 1.8ie `93 - Х
Lancia Kappa 2.0 VIS `97 - Х
Lancia Kappa 2.4 TDS`97 -X
Lancia Lybra 2.0 VIS`01


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 11:21 
Offline
Специалист
Специалист

Регистриран на: 31 Мар 2006, 11:14
Мнения: 387
Местоположение: Русе
Няма да се получи нищо по този начин! Разбирам за какво говориш - това сигурно си го виждал някъде с навирени наопаки говорители. Да но тогава пак има изрязани дупки към второто отделение. Сега тази звуква вълна ще ти се убие в гърба на седалките (да не говорим, че може да си издъниш говорителите). Според мен е най-добре в твоя случай, след като търсиш обем багажният отсег да си ги монтираш на задната кора, пък било то и "навирени". Тогава мембраната пак ще ти разделя двата обема. Но това с навирването е само за басите - за да получиш определен звук. Ако искаш мойто мнение си вземи едни трилентови колони, сложи си ги нормално на задната кора, сложи си две колони в таблото и две пищялки до тях и ще получиш що-годе добър звук. Аз съм с усилвател и туба в багажника и за да ми е кеф трябва постоянно да ми зее дупката на задният подлакътник! Ако тази същата музика я сложа в Пасат комби например - не искам да ти казвам какво се получава - всички по пътя слушаме :lol:
Успех при озвочаването и съвет - скъпите говорители са хубави, а хубавите не кривят! Инвестирай в такива, защото касетофона по-лесно може да си го смениш!!!

_________________
Lancia DEDRA 2.0 TDI
Има два вида автомобили: LANCIA и останалите


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 11:36 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юни 2005, 23:46
Мнения: 3097
Местоположение: Пловдив/София
Кара: Lancia
Ами проблема е че на задната кора съм с елипси - мисля че са хубави препоръчаха ми ги със СД-то.Отпред също си имам колони на таблото.Ама какво да правя със усилвателя - трябва да го ползвам за нещо.Не знам ако го включа към задните елипси дали ще има ефект или захранването от СД-то им е достатъчно?Характеристиките на елипсите са:
Peak input power : 200W
Rated Input power : 50W

СД-то е стандартно Сони Експлод - 4Х50
Усилвателя е на бридж - 120W
или 2Х60W

Има ли смисъл да го вързвам към елипсите или да го ползвам по друг начин?

Дедрата не дава много опции къде да си сложиш свестни колони.Кората лесно се чупи ако сложиш по големи,а и няма място.Предните са просто едни пищялки.Някакви идеи?

И аз съм недоволен от бас каса в този багажник.Кофти звучене имаше,а и подлакътника ми постоянно отворен - грозна история.

_________________
Vectra 1.4`90 - Х
Lancia Dedra 2.0ie `91 - Х
Lancia Dedra 1.8ie `93 - Х
Lancia Kappa 2.0 VIS `97 - Х
Lancia Kappa 2.4 TDS`97 -X
Lancia Lybra 2.0 VIS`01


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 12:02 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 26 Сеп 2004, 20:19
Мнения: 386
Местоположение: София
Dedra 2.0 написа:
Ами проблема е че на задната кора съм с елипси - мисля че са хубави препоръчаха ми ги със СД-то.Отпред също си имам колони на таблото.Ама какво да правя със усилвателя - трябва да го ползвам за нещо.Не знам ако го включа към задните елипси дали ще има ефект или захранването от СД-то им е достатъчно?Характеристиките на елипсите са:
Peak input power : 200W
Rated Input power : 50W

СД-то е стандартно Сони Експлод - 4Х50
Усилвателя е на бридж - 120W
или 2Х60W

Има ли смисъл да го вързвам към елипсите или да го ползвам по друг начин?

Дедрата не дава много опции къде да си сложиш свестни колони.Кората лесно се чупи ако сложиш по големи,а и няма място.Предните са просто едни пищялки.Някакви идеи?

И аз съм недоволен от бас каса в този багажник.Кофти звучене имаше,а и подлакътника ми постоянно отворен - грозна история.



Това Сони е не повече от 4х26-27 вата, така че колонките ти свирят на половина, усилвателя може да го вържеш към тях и малко да го намалиш ако Rated power му наистина е 2х60W

_________________
ИзображениеAlfa Romeo 156 SW 2,4 JTD
EX Dedra 2.0 ie LS


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 13:06 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 19 Апр 2005, 00:16
Мнения: 325
Местоположение: Пловдив
Има едно програмче Bassbox, изтегли си го от някое free. Избираш си бас, за него е желателно да се знаят Thiel/Small параметрите. Залагаш си ги в програмаката и си смяташ кутия, като в самата програма има различни варианти в единичен, в двоен обем със/без басрефлекс и т.н. можеш да играеш с размерите да я правиш по-дълга и тънка и т.н.
По този начин си намери оптималния обем за колата и говорителя и ако не сбъркаш в сметките, гаранция че ще стане както трябва.
Можеш да разгледаш и тези линкове: http://www.radioland.net.ua/sxemaid-136.html , http://www.radioland.net.ua/sxemaid-94.html , там е дадено как да си изкараш басрефлекса на кората и т.н.
Успех.

_________________
Mitsubishi Carisma 1.8 GDI 1999
Lancia Dedra 1.6 i.e. 90Hp 1990, 835A1000


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 14:10 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 31 Яну 2006, 23:51
Мнения: 208
Местоположение: София 17 Витоша
Кара: Fiat Tipo (2017) petrol powered
Колега, аз направих следното: Понеже като махнеш кората на Дедрата отдолу няма нищо, освен едно желязо в средата. Така - кората се маха и на мястото и се слага друга направена от дърво, облечена с подходящ цвят. Слагаш два голями навътре, отстрани отвори за Бас рефлекс/ЗАДЪЛЖИТЕЛНО/, а в края можеш да си сложиш елепсите, щом държиш на тях. НЕ ВРЪЗВАЙ усилвателя към елипсите. Кората трябва да е свързана здраво за купето, защото в противен случей се получават много неприятни вибрации и изкривявания. Купи си две качествени басарки, връзвай смело усилвателя и ти гарантирам, че ще се получи невероятна туба. Най - важно от всичко е плътно закрепяне на кората, така че да изпуска въздух САМО през тръбата/тръбите за бас - рефлекс и да не се мести. Щях да забравя: Имай в предвид, че ако сложиш елипсите, трябва да ги затвориш в малки кутиики, защото много по-мощните басарки могат да ги повредят заради силното налягате на въздуха, което ще се получи когато усиленият бас удари. Много по-лесно е да затвориш малките колони в кутии от колкото голямите. Все пак иска се качество, а то ще дойде от голямите, а не от малките колони./Елипсите за мен ще са ти излишни в този случей, но ти си знаеш/ Успех!

_________________
Fiat Tipo (2017) petrol powered


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 14:50 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 19 Апр 2005, 00:16
Мнения: 325
Местоположение: Пловдив
Колега да те питам нещо, така както си го направил дали има значение какво караш в багажника. Защото според мен ако караш одеяла си е добре, играят роля на вата, ама ако се натовариш примерно с тухли(казвам примерно) какво ще стане с звука. А от елипси винаги си има нужда, освен ако няма някои нов модел басове които да възпроизвеждат в целия честотен диапазон(имам предвид бас+среди+високи). Говорим все пак за свястно замислена и изработена музика която да може да се слуша по-всяко време, а не в определени условия, като например празен багажник.

_________________
Mitsubishi Carisma 1.8 GDI 1999
Lancia Dedra 1.6 i.e. 90Hp 1990, 835A1000


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 15:02 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 26 Сеп 2004, 20:19
Мнения: 386
Местоположение: София
Zdravgo написа:
...........................Елипсите за мен ще са ти излишни в този случей, но ти си знаеш/ Успех!

Е какще са му излишни? В системата кято си описъл подробно никъде не намирам среди и високи или да разчита само на предните :?:Според мен няма намерение да слуша само ниска честота. И какво те кара да мислиш че неможе да върже усилвателя на елипсите - напротив, ако не му се давата по 100 лв. за качествен басов говорител, добре захранените елипси могат да свирят съвсем прилично. А усилвателя дали има нискочестотен филтър???

Така че пробвай първо да вържеш елипсите към усилвателя ( но го намали малко да не е на макс), а ако не ти хареса тогава продължавай с нови басови говорители както ти е описал Zdravqo

_________________
ИзображениеAlfa Romeo 156 SW 2,4 JTD
EX Dedra 2.0 ie LS


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 16:23 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 31 Яну 2006, 23:51
Мнения: 208
Местоположение: София 17 Витоша
Кара: Fiat Tipo (2017) petrol powered
Достатъчно са две високи от 4 лв. комплекта - има ги по всички сергии/моля за извинение - забравих да ги опиша/. Напълно безмислено е да връзва елипсите към усилвателя, защото обикновенно тези говорители не са никак мощни и силата на CD - то е на пълно достатъчна, а с усилвателя се рискува да се претоварят/няма смисъл да ги закачаш на усилвател, ако ще го намаляваш/. За среди напълно достатъчно са предните колонки в таблото. За въпросните елипси вече казах, че може ако иска да ги постави. Които иска мога да му покажа какво се получава при описаната схема. При мен е точно така - две басарки с две тръби върху дървена кора и две високи отзад, отпред колонки в таблото. Гарантирам, че звука е добър и наистина качествен. Не искам да налагам мнението си, само искам да съм полезен със съвет на колегата.

_________________
Fiat Tipo (2017) petrol powered


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 16:32 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 19 Апр 2005, 00:16
Мнения: 325
Местоположение: Пловдив
Виж сега между елипси свързани към усилвател и към CD, мога да кажа че няма нищо общо. Наи-малкото което динамиката на звука ще е съвсем различна. Въобще не може да става дума за сравнение между CD при мощност 20Вт и усливател усилен до същата мощност, има и други неща като коефициент на нелинеини изкривявания, КПД и др.
И още нещо добър звук се получава когато се покрие целия честотен диапазон и то с подходяща мощност при различните честоти, а не с пищялки от 4лв. Аз смея да твърдя, че такива пищялки даже не ги и поглеждам.

_________________
Mitsubishi Carisma 1.8 GDI 1999
Lancia Dedra 1.6 i.e. 90Hp 1990, 835A1000


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 16:35 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 31 Яну 2006, 23:51
Мнения: 208
Местоположение: София 17 Витоша
Кара: Fiat Tipo (2017) petrol powered
Milen_z написа:
Колега да те питам нещо, така както си го направил дали има значение какво караш в багажника. Защото според мен ако караш одеяла си е добре, играят роля на вата, ама ако се натовариш примерно с тухли(казвам примерно) какво ще стане с звука. А от елипси винаги си има нужда, освен ако няма някои нов модел басове които да възпроизвеждат в целия честотен диапазон(имам предвид бас+среди+високи). Говорим все пак за свястно замислена и изработена музика която да може да се слуша по-всяко време, а не в определени условия, като например празен багажник.

Високите ги забравих. Най - смирено моля за извинение. Колко пъти ще се наложи да се карат тухли според теб? И колко пъти ще се напълни този багажник? Не мислиш ли, че по този начин си имаш и багажник и музика? Разбира се, че в определени случеи тлябва да се направи компромис със звука, но по-добре в "определени слечеи" от колкото постоянно зает багажник със сандък.

_________________
Fiat Tipo (2017) petrol powered


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 25 Сеп 2006, 16:38 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 31 Яну 2006, 23:51
Мнения: 208
Местоположение: София 17 Витоша
Кара: Fiat Tipo (2017) petrol powered
Става въпрос за музика, която е задоволително добра. За мен си е супер. Ако има начин ще ти покажа какво се е получило. Купи си такива пищялки. Рискуваш 4лв. За изкривяванията и КПД на усилвателя си прав, но се съмнявам, че при мощност от 20 вата може да се усети чувствителна разлика.

_________________
Fiat Tipo (2017) petrol powered


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 26 Сеп 2006, 07:06 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юни 2005, 23:46
Мнения: 3097
Местоположение: Пловдив/София
Кара: Lancia
Zdravgo би ли могъл да снимаш или някак да покажеш как си го направил?На предишната бях сменял кората и мисля че това мога да го направя.От елипсите не бих се лишил пък и имам в крайна сметка 6 канала за запълване,Иедеята ти ми допада.Milen_z то точно това се стремя да избегна - кутия в багажника.Бях се замислял за този вариант да сложа един бас в средата,ама има колонка желязна и няма как да стане,така щях да имам място и за елипсите.Багажника рядко се пълни и то главно от баща ми,а той не си пада по силната музика така че не го интересува много дали ще има ефект като го напълни с касетки :lol:.Днес се поразкарах и направо се дразня колко е слаба музиката без касата и усилвателя.

Интересното е че погледнах какъв демидж ми е вкарала касата :? Мрежите на елипсите са излезли.Щоричките приятно дрънчат :? За СД-то да и аз знам,че реалната мощтност е около 18W,но предполагам и на колонките е толкова щом пише и на тях 50W та затова не мисля че ще има голям ефект да връзвам стъпалото за тях.
Има ли разлика между 50W на СД-то мощтноста и 60W на стъпалото мощтността - реални ли са на стъпалото или пак ще е някъде около 20W.Не е ли по-добре да ползвам един басов говорител на бридж?Малко кофти ще се получи 2 елипси от едната страна и един бас от другата.Няма ли така звука да се чува някак от една страна?Да се усеща че идва от ляво или дясно?Утре ще попремеря размерите за да видя какво може да се побере и какво не :mrgreen:

_________________
Vectra 1.4`90 - Х
Lancia Dedra 2.0ie `91 - Х
Lancia Dedra 1.8ie `93 - Х
Lancia Kappa 2.0 VIS `97 - Х
Lancia Kappa 2.4 TDS`97 -X
Lancia Lybra 2.0 VIS`01


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 26 Сеп 2006, 09:40 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 19 Апр 2005, 00:16
Мнения: 325
Местоположение: Пловдив
Ами разбрах те че не искаш каса в багажника, и точно това имам предвид. С помоща на такова програмче и като знаеш параметрите на говорителя си подбери такъв които да е free air или за доста голям обем, за да пасне на багажника. Ако гониш добро качество, разбира се.

_________________
Mitsubishi Carisma 1.8 GDI 1999
Lancia Dedra 1.6 i.e. 90Hp 1990, 835A1000


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 26 Сеп 2006, 21:28 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 31 Яну 2006, 23:51
Мнения: 208
Местоположение: София 17 Витоша
Кара: Fiat Tipo (2017) petrol powered
Погледнато изглежда сякаш си е оригиналната кора Аз съм си преместил и щорите Въобще не се познава че кората е сменена Сложил съм две басарки х 25см и трябва да ти кажа че има достатъчно място и за елипсите в двата края Значи към желязото от двете му страни - басарките в двата края - елипсите и в самия край тръбите Трябва да има достатъчно място за всички говорители За кутийките за елипсите ти обясних Съжелявам но няма как да я снимам и да ти покажа

_________________
Fiat Tipo (2017) petrol powered


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 26 Сеп 2006, 23:00 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юни 2005, 23:46
Мнения: 3097
Местоположение: Пловдив/София
Кара: Lancia
Zdravgo написа:
Погледнато изглежда сякаш си е оригиналната кора Аз съм си преместил и щорите Въобще не се познава че кората е сменена Сложил съм две басарки х 25см и трябва да ти кажа че има достатъчно място и за елипсите в двата края Значи към желязото от двете му страни - басарките в двата края - елипсите и в самия край тръбите Трябва да има достатъчно място за всички говорители За кутийките за елипсите ти обясних Съжелявам но няма как да я снимам и да ти покажа


Би ли ми казал с какви басчета си и доволен ли си от тях,че избора е много голям,а купя ли ги и резна ли кората после нямам как да почвам отначало?

Милене честно казано не съм много запознат с тази област,просто искам да използвам някак тва усилвателче.В смисъл искам и да е качествено,а и искам и да е мързеливо и сравнително евтино.Бе малко е идиотска при мен работата :lol:
Какви са тези говорители Freeair ?

_________________
Vectra 1.4`90 - Х
Lancia Dedra 2.0ie `91 - Х
Lancia Dedra 1.8ie `93 - Х
Lancia Kappa 2.0 VIS `97 - Х
Lancia Kappa 2.4 TDS`97 -X
Lancia Lybra 2.0 VIS`01


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 1 от 2 [ 23 мнения ] Отиди на страница 1, 2  Следваща




Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Тунинг


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов