Със съдействието на

Авто Вестник Предишни
публикации
в Автомаркет

Lancia Dedra - фатално привличане
Италианската "бамбина" е елегантна, агресивна, но и коварна


Александър Хранов

В редакцията на "Автовестник" получавам редовно писма от любители на италиански автомобили. Освен че ме упрекват за "острите" според тях критики към любимите им возила, ме молят: "Кажете най-после, че Fiat, Alfa Romeo и Lancia са победили основния си враг - ръждата."
Наистина при Lancia Dedra, чието производство започва точно преди единадесет години, корозията не е тема. Поне засега, защото по някои от първите екземпляри, слезли от конвейера, се забелязват наченки на жълтата напаст. Главно по задното ауспухно гърне, тръбопроводите на спирачната система, бензиновите тръбички и шевовете на долната част на каросерията. Безспорен факт е обаче, че италианците имат осезаем напредък при изработката на купето. Дори и след като километражът превърти стоте хиляди, врати и капаци се затварят нормално.
Вътрешната част на купето хармонизира с обема и удобствата на основните си конкуренти - Opel Vectra и Audi 80. Предните седалки са достатъчно комфортни за гиганти с височина от 195 см. Отзад е по-тесничко, но за кратки разстояния се събират и трима пасажери. Багажникът е голям, практично е преместването на задната седалка и облегалка, за любителите на ски-спорта е осигурен специален чувал за транспорт на оборудването. Гратис от фирмата са такива допълнителни атрибути като електрически задвижвани стъкла и огледала за обратно виждане, централно заключване на врати и багажник.
Но както при повечето южноевропейски автомобили, електрическата система и електронните помощници не са силна страна на Lancia Dedra. Хроничен дефект е нестабилната работа на така наречения "чек контрол". Уредът е монтиран в арматурното табло и трябва незабавно да реагира при дефект в някой от важните детайли на колата. Уви, системата контролира всичко, само не себе си. Характерно е например, че в двигателя няма достатъчно масло, когато всичко е наред.
Изборът на подходящ двигател силно ще ви затрудни. Не че няма богат избор - напротив. Но сърцето ви тегли към моторите с турбокомпресор и изключителни качества - мощност между 162 и 169 конски сили. Разумът и най-вече портмонето заповядват - купувай малолитражка. Ако все пак се изкушавате да се подчините на емоцията, знайте, че това е свързано с доста сериозни разходи. Не само за бензин, но и за гуми, накладки на спирачки, карета и полуоски.
Турбото също е много капризен агрегат и не трябва да се пренебрегва. В противен случай семейният бюджет е пред абсолютен фалит. Подобна е картината и с моделите с перманентно задвижване на четирите колела. Тук цялата мощ и напрежение се контролират от амбреажа, който при спортно каране едва ли издържа повече от двадесет хиляди километра. Не се отчайвайте: Lancia Dedra с 1800 кубика, 16 клапана и 90 коня също е много добър избор. Двигателят хармонизира с купето, а разходът на гориво е поносим. Още по-приятно става на бензиностанцията, ако карате турбодизел със същата мощност. Еластичността му е направо изключителна, нещо, което не може да се твърди за най-маломощния вариант с обем 1600 кубика.
Механичните повреди на всичките двигатели са по-скоро рядкост. Ако се абстрахираме от станалия казионен вече дефект: прегоряла гарнитура на цилиндровата глава. И тук причините са като при другите автобратя: повреден термовключвател на охлаждащата перка, загуба на вода поради дефектирала водна помпа или изгърмели водни съединения. Така че не пропускайте да наблюдавате уреда за температурата на мотора - иначе ще ви излезе солено. Електронната система на запалването, както и при други "италианки", също не е особено устойчива. Като се погледне около мотора, се вижда защо - кабелите са оплетени и разхвърляни небрежно. Корозирали контакти на делко-разпределителя, тракащи електрически бензинови помпи и дефектно реле-регулатор и алтернатор закръглят картината на повредите. При покупка на старо, въпреки определения като "нов внос", прегледайте внимателно предното окачване. Слабо място са втулките на напречните водачи и гумичките на стабилизаторните щанги. Кормилната щанга и гумените маншони на полуоските също се нуждаят от внимателно око.
Каросерията на Lancia Dedra е елегантна и модерна, показва индивидуалност и изпъква над масовите автопродукти. За съжаление не всички материали, използвани при изработката, са достатъчно качествени. Не е рядкост след 80 000 километра пробег предните седалки да се нуждаят от добър тапицер. Поскърцванията на арматурното табло, особено при по-студено време, също показват, че конкуренцията на германските фирми трудно може да бъде преодоляна. Затова пък цената на аналогична лимузина "Made in Germany" е с поне 30-40 процента по-висока. Важно е да внимавате при избора на употребявана Dedra, защото твърде голяма е разликата между запазените и поддържани екземпляри и гонените до дупка по европейските магистрали псевдоспортни болиди…

Историята

Януари 1990 г. Представяне на новата Lancia Dedra, лимузина с 4 врати. Четирицилиндрови двигатели: 1.6ie - 77 к.с., 1.8ie - 105 к.с., 2.0ie - 113 к.с.
Май 1991 г. Нови двигатели: 2.0 турбо - 161 к.с., 2.0 турбодизел - 90 к.с., Lancia Dedra Integrale - 169 к.с. и перманентно задвижване на четирите колела.
Март 1993 г. Промени в двигатели: 1.6ie - 75 к.с. и 1.8ie - 90 к.с.
Октомври 1994 г. Модернизация на каросерията: променена предна решетка, стопове. От конвейера слиза Lancia Dedra Station Wagon (комби). Спира производството на моделите HF турбо и HF Integrale, нови двигатели: 2.0ie - 139 к.с., и 1.9TDS - 90 к.с.
Септември 1997 г. Спира производството на спортната Lancia Dedra Integrale - комби с перманентно задвижване на четирите колела.
Юни 1999 г. Новият модел Lancia Lybra след десет години замества в средния клас